5 najlepszych gatunków drewna do palenia w kominku
Drewno to jeden z podstawowych surowców opałowych, wykorzystywanych w kominkach. Współcześnie palenie drewnem w kominku ma coraz częściej funkcję dekoracyjną, ale nie oznacza to wcale, że kominek nie może być wykorzystywany jako źródło ciepła. Drewno kominkowe powinno być starannie wyselekcjonowane i spełniać dużo bardziej restrykcyjne wymagania niż drewno opałowe do kotłów grzewczych. Sprawdzamy, jakie powinno być idealne drewno do kominka i na które gatunki warto się zdecydować.
Jakie musi być idealne drewno do kominka?
Idealne drewno kominkowe musi spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim do palenia w kominku wybieramy drewno z drzew liściastych. Gatunki iglaste zawierają zbyt dużo żywicy, która przyczynia się do powstawania nadmiernej ilości dymu i zanieczyszczania instalacji kominkowej sadzą. Drewno kominkowe powinno być twarde i mieć odpowiednio dużą gęstość. Najważniejsze jest jednak, aby drewno było suche. Właściwy poziom wilgotności jest możliwy do uzyskania tylko po odpowiednio długim okresie sezonowania. Przed dokonaniem zakupu warto zapytać sprzedawcę o czas sezonowania – nie powinien on być krótszy niż 12 miesięcy. Czas sezonowania jest uzależniony od gatunku drewna i określony parametrem zdolności do przesychania. Palenie wilgotnym drewnem będzie powodować wydzielanie dużej ilości dymu i niewielkiej ilości ciepła, dlatego używanie mokrego drewna jest nieefektywne energetycznie. W takim przypadku większa ilość energii przeznaczana jest na odparowanie wilgoci. Do palenia w kominku nie wolno używać drewna lakierowanego lub impregnowanego, ponieważ farby i lakiery w procesie spalania będą wydzielać szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.
Wysokokaloryczne drewno kominkowe nie może mieć wilgotności większej niż 20%. Wartość opałowa takiego drewna to około 4kWh/kg. Im mniej wody będzie w drewnie, tym większą wartość opałową będzie ono miało. Drewno kominkowe powinno mieć także jak najmniejszą zawartość procentową kory, ponieważ kora także obniża kaloryczność drewna.
Jaki gatunek drewna kominkowego wybrać?
- Grab. To najlepszy gatunek drewna na opał. Charakteryzuje się największą kalorycznością, wydziela najwięcej ciepła i jest najbardziej efektywne energetycznie. Grab bardzo wolno się spala. Dodatkowo ma niską zawartość kory, która zwykle nie przekracza 7%. Gęstość grabu wynosi aż 830 kg/m3. To także najdroższy gatunek drewna kominkowego.
- Jesion. Ten gatunek drewna wyróżnia się dużą gęstością 750 kg/m3. Drewno jest bardzo twarde i wysokokaloryczne. Jest również trudno łupliwe, dlatego warto zaopatrywać się w jesion, który jest już pocięty na mniejsze szczapki.
- Buk. Podobnie jak grab i jesion, buk również długo się pali, wydziela dużą ilość ciepła i jest gatunkiem wysokokalorycznym. Gęstość buku pospolitego to 730 kg/m3. Podobnie jak grab, buk również ma niską zawartość kory na poziomie około 7%.
- Dąb. To gatunek, który również ma wysoką wartość opałową, spala się długo i wydziela dużo ciepła. Co więcej, w trakcie spalania wydziela także charakterystyczny zapach. Gęstość dębu to 680 kg/m3. Zawartość kory w dębie jest nieco wyższa niż w grabie czy buku i wynosi około 22%.
- Brzoza. Ten gatunek nie ma już tak dużej wartości opałowej jak poprzednie i wydziela znacznie mniej ciepła, ale z kolei spala się bardzo równo i efektywnie, nie potrzebuje długiego sezonowania i nie wydziela dużych ilości substancji smolistych. Zaletą brzozy jest także atrakcyjna cena. To najlepsze drewno do palenia w kominku, który pełni funkcję dekoracyjną.