Dlaczego drewno lakierowane nie nadaje się do palenia w kominku?
Palenie w kominku sprawia, że w naszym domu zimą dominuje niezwykle przyjemna atmosfera, a dodatkowo jest wyjątkowo ciepło. Jednak dla dobra własnego oraz środowiska powinniśmy troszczyć się o to, czym palimy w kominku. Zwrócić uwagę należy na wiele elementów. Jak zaznaczają specjaliści znaczenie będzie miał rodzaj drewna, jednak również jego wilgotność, bo np. mokre z pewnością nie będzie się palić.
Kolejnym aspektem jest to, czy na powierzchni drewna nie znajdują się żadne chemiczne substancje. Drewno do palenia w kominku nie powinny być bowiem wcześniej lakierowane, impregnowane czy pomalowane. Ma to duże znaczenie i warto z pewnością zdawać sobie z tego faktu sprawę. Odpowiednie drewno kominkowe nie tylko pięknie pachnie, ale również będzie bezpieczne dla nas i otoczenia.
Czemu nie lakierowane?
Z pozoru może się wydawać, że drewno to drewno i będzie się palić. Z pewnością również z substancjami chemicznymi, które są łatwopalne. Jednak drewno kominkowe powinno spełniać jeszcze inne wymogi. Przede wszystkim istotne jest, aby było dla nas bezpieczne. W czasie spania lakieru, czy innych podobnych substancji do powietrza w naszym domu mogą się przedostać szkodliwe związki, które my następnie będziemy wdychać. Podobnie jest z ich emisją do otoczenia poprzez dym z komina. W związku z tym lakierowane drewno może prowadzić do powstawania zanieczyszczeń środowiska, ale również przy dłuższej ekspozycji może skutkować wystąpieniem u nas poważnych chorób ogólnoustrojowych czy związanych z układem oddechowym. Z pewnością więc nie warto ryzykować.
Gdzie i jakie drewno kominkowe kupować?
Niezależnie od rodzaju kominka, drewno najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła i przechowywać je w odpowiedni sposób. Zależnie od tego na czym nam zależy można zdecydować się na różne rodzaje drewna. W tej kwestii najlepiej poradzić się jednak specjalisty, od którego je nabywamy. Wówczas z pewnością będziemy dogrzewać się kominkiem bezpiecznie i w przyjemnym zapachu.